Najbliższe koncerty
Osiągnięcia
Nagrody
Żeby Polska była Polską 2019
W ciepły, niedzielny wieczór 1 września 2019 r., w uroczym klimacie rynku naszego miasta przy współpracy RCKP w Krośnie przygotowaliśmy ponad dwugodzinny koncert – będący prawdziwym dialogiem wykonawców oraz zgromadzonej licznej publiczności. Obchody 80 rocznicy agresji Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego na Polskę, jak również 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 100 – lecia wybuchu Powstań Śląskich były głównym motywem zorganizowania przez nasz chór IX Wieczoru Pieśni Patriotycznej „Żeby Polska była Polską”. A że na koncert przybyły całe rodziny z dziećmi doświadczyliśmy podniosłego klimatu wspomnienia tamtych dramatycznych wydarzeń, a pieśń, która była ich orężem i nadzieją połączyła nas z przeżywającymi te rocznice rodakami w kraju oraz poza granicami. Wśród widowni wraz z Prezydentem Miasta p. Piotrem Przytockim oraz Przewodniczącym Rady p. Zbigniewem Kubitem zasiedli m.in. uczestnicy – świadkowie tych tragicznych dni, obchodzący Dzień Kombatanta.
Bałkańskie wojaże
Wyjazd do Złotych Piasków i udział w XXV Festiwalu Balkan Folk Fest stanowił główny cel artystyczny naszego chóru w I półroczu 2019 roku. Swój akces zgłosiliśmy już na początku grudnia ubiegłego roku, co miało swój pozytywny aspekt z racji możliwości doboru terminu jak i uzyskania zniżek na pobyt oraz, jak okazało się później skorzystanie z możliwości uroków i pięknej aury czarnomorskiego wybrzeża .
Sam festiwal dzisiaj jest wielkim organizacyjnym molochem. W ciągu niepełnych 100 dni bierze w nim udział ponad 180 zespołów, przy czym dominują zespoły folklorystyczne. Chóry stanowią zdecydowanie mniejszą grupę(ok 25 %).

Dzień wyjazdu na nasze tournee poprzedziły liczne przetasowania w składzie uczestników. Przez listę przewinęło ponad 80 osób, a ostateczny 56-osobowy skład ukształtował się dzień przed. Za przewoźnika wybraliśmy ofertę spółki „Barbara” sp. z o.o. pokonując łącznie dystans prawie 3 100 km.
W połowie drogi czekały nas wygodne pokoje w Alba Iulii, a hotel Zora w miejscu docelowym w Złotych Piaskach również nie należał do najgorszych. Problemem okazały się jego młodsi lokatorzy z Bałkanów.
Od strony artystycznej wzięliśmy udział w dwóch przesłuchaniach koncertowych, dokonaliśmy oprawy Mszy Świętej w języku polskim w Warnie oraz daliśmy krótki koncert w drodze powrotnej w Alba Iulii.
Występ festiwalowy bardzo się podobał, w czym miała niemały udział „nasza” publiczność.
Od strony krajobrazowo-poznawczej hitem wyjazdu był urodziwy Półwysep Kaliakra, Kamienny Las, oraz Monastyr Aładża. Z polskich akcentów zwiedziliśmy Muzeum Władysława Warneńczyka. Podróż przez Rumunię urozmaicały nam przepiękne krajobrazy Transylwanii.
A obowiązkowym punktem była złocista plaża, kąpiele, spacery i sympatyczne restauracyjki i lokaliki.
Kto nie był – niech żałuje. Ja wszystkim dziękuję : p. dyrygent, chórzystom , dzielnym dzieciom, ciepłym i pozytywnie nastawionym gościom oraz naszym kierowcom.
A o szczegółach więcej w poniższej muzycznej rymowance
Nie ma to jak z chórem ,,Echo”
(na melodię ,,Krakowiaka” lub ,,Leć głosie po rosie”)
WIECZÓR POEZJI I PIEŚNI „AVE MARIA”
Już po raz dziewiętnasty, w Sanktuarium Matki Bożej Murkowej - Obrończyni Wiary odbył się koncert, zorganizowany w dniach obchodów Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja. Dodatkowym smaczkiem była 200-tna rocznicę urodzin Stanisław Moniuszki, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu i Ojca „polskiej opery narodowej”, a zarazem autora pieśni, wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Organizatorzy tego wydarzenia - Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Chór mieszany „Echo” oraz Ojcowie Franciszkanie zaprosili nauczycieli i uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krośnie. Koncert otworzył średniowieczny hymn „Gaude, Mater Polonia”.
Koncert Pieśni Wielkanocnych w Rymanowie
W niedzielę kończącą oktawę Wielkanocy - Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Kościele p.w. Wawrzyńca w Rymanowie odbył się po raz 7 Koncert Pieśni Wielkanocnych, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Wydarzenie rozpoczęło się wspólną Eucharystią, podczas której wspólnie z pozostałymi uczestnikami zadbaliśmy o oprawę muzyczną liturgii. Podczas koncertu zaprezentowane zostały pieśni eucharystyczne i wielkanocne. W tegorocznym koncercie usłyszeliśmy wykonania Chóru Mieszanego Sokół z Frysztaka (dyrygent Magdalena Wiśniewska) oraz Chóru „Koloryt” z Rymanowa (dyrygent Iwona Tylka). W naszym wykonaniu usłyszeć można było: Spirit of God, Bóg jest miłością, Otche nash i Regina Coeli. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń „Zwycięzca śmierci”. Wypływający z serca wykonawców piękny śpiew chwalił Zmartwychwstałego Pana.

Srebrne pasmo w Rzeszowie
Srebrny dyplom Echa podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Udział w silnie obsadzonym i ocenianym festiwalu stanowił pierwszy cel artystyczny naszego chóru w 2019 roku. Przygotowania rozpoczęliśmy od początku grudnia, gdyż czekało nas kilka występów z repertuarem kolędowym. Wtedy też wpłynęło zaproszenie do udziału w VI już edycji festiwalu. Liczne choroby i przeziębienia, a także problemy zdrowotne nie sprzyjały naszym planom. Jednakże 21 grudnie opłaciliśmy akredytacje zespołu i przesłaliśmy nasze zgłoszenie.
Wyjazd na Słowację i udział w przeglądzie kolęd w Preszowie w przeddzień wigilii zabrał sporo czasu i sił. Był niezwykle prestiżowy a repertuar rozjeżdżał się z założonym na organizowany przez nas IXX Euroregionalny Koncert Kolęd jak również sam Festiwal w Rzeszowie.
Dobrym przetarciem były zarówno koncerty w krośnieńskim hospicjum, występ w Galerii Vivo oraz udział zespołu w koncercie kolęd 12.01.2019 r. Po tym koncercie rozpoczęliśmy bezpośrednie przygotowania do wyjazdu i udziału.
Informacje o plikach cookie
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...