Najbliższe koncerty

Osiągnięcia

img065.jpg img066.jpg

Nagrody

nagroda1.jpg nagroda3.jpg

Sanktuarium Św. Jana Pawła II było miejscem XIX - Euroregionalnego Koncertu Kolęd: „SOLI DEO GLORIA”

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęliśmy jeszcze w czerwcu 2018, kiedy to w trakcie festiwalu Cantate Deo zaprosiliśmy do udziału oraz zaproponowaliśmy współpracę artystyczną chórowi Divino Amore ze Lwowa, zwycięzcę tego festiwalu. W czasie naszego pobytu wakacyjnego w Basnkiej Stiavnicy udało nam się zaprosić kolejnego uczestnika męski chór górników kopalni złota –Stiavnican. Równocześnie pomyśleliśmy o zespole dziecięco-młodzieżowym i wybór padł na chór Kamerton działający przy Szkole Podstawowej w Haczowie. Od początku grudnia rozpoczęliśmy prace nad nagłośnieniem wydarzenia w lokalnych mediach. Popłynęły zapowiedzi, zaproszenia, plakaty i  ogłoszenia. Nagłośnieniu koncertu służyły występy gospodarzy – chóru Echo w Galerii Vivo,  w Krośnie Polance, Hospicjum oraz wywiad z dyrygentem M. Rybczak w Radio Fara i zaangażowanie zespołu w Orszak Trzech Króli

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krosna – Pan Piotr Przytocki, a patronat medialny nad koncertem objęły: Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej – Radio FARA, Polskie Radio Rzeszów oraz Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” .

Finansowe oraz materialne wsparcie otrzymaliśmy ze strony naszych niezawodnych sponsorów: Grupa Dealerska Glob Cars Opel i Ford, Infra Project sp. z o.o. RBDiM oraz Piekarnia Pokoleń M. Krukierek. W wykonaniu zespołów usłyszeliśmy mnóstwo znanych utworów: kolęd i pastorałek, koliad oraz koliadoki szczedriwków. Goście z Ukrainy zaprezentowali 11 utworów bożonarodzeniowych, połączonych z życzeniami dla zgromadzonej publiczności w języku polskim.

Piękne wykonanie i brzmienie zespołu było przeplecione akompaniamentem na bandurze dyrygentki Marii Koshelinskiej-Martynjuk oraz partiami solistek. Chór "DIVINO AMORE" ze Lwowa przypadł do gustu zgromadzonej publiczności

Chór Kamerton ze Szkoły Podstawowej i młodzieży z Gimnazjum w Haczowie, w składzie 45 wykonawców zaprezentował 9 znanych kolęd i pastorałek polskich oraz Ściedryka. Dziewczęta pięknie ubrane pokazały wiele wdzięku i zaprezentowały wysoki poziom artystyczny, pod ręką prowadzącej zespół od 25 lat, pani Marty Soboty.

Występ zespołu Stavnican ze Słowacji zapoczątkowała minuta ciszy w intencji zmarłych tragicznie w czeskich kopalniach, polskich górników. Goście wykonali 8 słowackich utworów świątecznych i noworocznych, tym kilka ludowych. Słowacy zaprezentowali piękne stroje górnicze oraz dobre brzmienie pod ręką Jana Kruzlica.

Gospodarz przeglądy zaprezentował łącznie 6 utworów, z czego 3 z akompaniamentem pana Antoniego Tełewiaka. Cztery kolędy przygotowane zostały w ramach czekającego chór wyjazdu na festiwal kolęd i pastorałek do Rzeszowa. Partię solową wykonały panie Agnieszka Socha i Mariola Rybczak.

Na finał niemal dwugodzinnego koncertu, połączone zespoły wykonały 4 głosowy kanon „Soli Deo Gloria” Paula Kiekestat'a oraz jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych kolęd świata. „Adeste fideles” z XIII w. Chórami dyrygowała pani Mariola Rybczak.

Koncert tradycyjnie prowadziła p. Aleksandra Dućka, a występujące zespoły miały okazję poświętować w czasie uroczystego wieczoru w Sali Domu Ludowego w Głowience.

W niedzielę chóry z Ukrainy i Słowacji uświetniły śpiewem Msze Święte w kościołach OO Franciszkanów oraz NMP Królowej Polski i zwiedziły Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

XIX edycja koncertu zakończyła się wielkim sukcesem za co dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego przygotowania i przeprowadzenie na czele z Agnieszką Socha oraz Mariolą Rybczak.

Dziękujemy naszej, znakomitej krośnieńskiej publiczności oraz goszczącym nasze zespoły księżom proboszczom, zaproszonym gościom i sponsorom. Do zobaczenia na XX edycji, już za rok.

 

Andrzej Bartosik