Najbliższe koncerty

  • (07.10.2022),Uroczysta Msza Św., Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
  • (08.10.2022),Koncert Maryjny, Miejsce Piastowe- sala koncertowa przy Zgromadzeniu Michalitów

Osiągnięcia

img065.jpg img066.jpg

Nagrody

nagroda3.jpg nagroda1.jpg

W poniedziałek, 11 listopada 2019 r. sala widowiskowa RCKP w Krośnie stała się po raz kolejny miejscem do wspólnej zadumy, okazji do spotkania i świętowania 101 rocznicy odzyskania niepodległości.

WIECZÓR PIEŚNI I MELODII PATRIOTYCZNYCH „TU JEST MOJA OJCZYZNA” od lat jest jedną z głównych imprez rocznicowych, organizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna.   

Po raz kolejny patronat honorowy pełniła również Fundacja Paderewskiego. Wykonawcami koncertu byli :

- Rafał Jędrzejczyk, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, artysta  krakowskiej Piwnicy Pod Baranami

- Miejska Górnicza Orkiestra Dęta, Wiesław Wojnar – dyrygent

- Chór Mieszany „Echo”, jako współorganizator koncertu wraz z  Maciejem Janasem – akompaniament  i dyrygentem Mariolą Rybczak, zarazem kierownikiem artystycznym koncertu.

Koncert rozpoczął się od uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a następnie Roty.

Zaproszony gość zaprezentował program autorski poświęcony osobie wodza naczelnego Legionów – Józefa Piłsudskiego pt. „Krakowskie  meandry  z ulicy Oleandry”.  Objął w nim cały proces formowania się formacji I Kadrowej, późniejszego rdzenia Wojska Polskiego oraz ukazał wybitną osobowość i zdolności ich dowódcy – komendanta.

W kolejnej części koncertu popłynęły pieśni legionowe i patriotyczne, do których śpiewania przez zachętę naszej dyrygentki włączyli się licznie zgromadzeni widzowie.

Zapanowała prawdziwie dialogowa atmosfera: chór rozpoczynał zwrotki, a publiczność kontynuowała refreny.

Miejska Górnicza Orkiestra Dęta zaprezentowała opracowane na koncert dwa utwory: „Róża i bez” z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” oraz wiązankę pieśni patriotycznych „Serce w plecaku”.

Ozdobą koncertu były wykonania naszych chóralnych solistek: Agnieszki Sochy, która wykonała pieśń pt. „Niepodległa, Niepokorna” i w duecie z Agatą Zych „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. „Już czas na sen” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów zaśpiewał Rafał Jędrzejczyk.  

Wieczór pieśni patriotycznych transmitowało na żywo Radio Fara, które pełniło patronat medialny, a  poprowadził go - Stanisław Jagiełło.

Dla naszego chóru koncert w RCKP w Święto Niepodległości był głównym z  trzech koncertów pieśni patriotycznej.

10 listopada, na scenie Rafinerii Orlen Południe w Jedliczu, pod dyrekcją naszej Marioli i przy akompaniamencie Macieja Janasa, zaprezentowaliśmy najbardziej znane pieśni legionowe oraz niepodległościowe. Szlagiery miejskiego folkloru z lat dwudziestolecia międzywojennego oraz utwory antyfaszystowskie okupowanej ojczyzny zaprezentowała Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie” działająca przy GOK Jedlicze.

Zakończeniem był natomiast występ niepodległościowy dla pacjentów i personelu medycznego Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie. W kaplicy szpitalnej, tym razem a cappela – chór nasz przedstawił pieśni poświęcone bohaterom i budowniczym lat walki o niepodległość. Koncert rozpoczęliśmy „Rotą”, a na bis popłynęły „Polskie Kwiaty”.

Wszystkie nasz koncerty miały swoje utwory na bis, jak również długotrwałe owacje na stojąco. Otrzymaliśmy zaproszenia do kolejnych  występów i dalszej współpracy.

A. Bartosik

Relacja z koncertu pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=7Pcp8MhEGNs&fbclid=IwAR3LaYtEu8GvaCKbsJSceZYtPsTjJ3cpyNQ3o2TQpZXp8RY2WsB_ZzCml_s