Najbliższe koncerty

No events to display

Osiągnięcia

img065.jpg img066.jpg

Nagrody

nagroda3.jpg nagroda1.jpg

W piątkowe popołudnie 24 maja wyruszyliśmy na zaproszenie Chóru Śpiewaczego Miasta Humenne do odległego o 120 km miasta wschodniej Słowacji.

Nasz wyjazd był uwieńczeniem spotkania i powstałej relacji pomiędzy chórami w czasie IV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Sarospataku, we IX 2021 roku.

Okres pandemii nie sprzyjał wcześniejszym  kontaktom naszych zespołów i dopiero wyjątkowa okoliczność – 30 lecia powstania i działalności chóru naszych gospodarzy dała szansę kolejnemu spotkaniu. Z małym poślizgiem na trasie przybyliśmy na miejsce koncertu – do Kościoła Św. Jana Chrzciciela. Świątynia, wybudowana w nowoczesnym stylu miała ciekawą akustykę. Po próbie akustycznej otrzymaliśmy czas na skromny posiłek i przygotowanie się do koncertu. Został on poprzedzony uroczystą Mszą Świętą w intencji oraz w muzycznej oprawie jubilatów. Przy pełnym kościele w ciągu 1,5 godziny zaprezentowały się 4 chóry. Jako pierwszy wystąpił śpiewaczy, kościelny chór żeński FIDES z Malyj Bereznyj na Ukrainie. 15 – osobowy skład przedstawił piękne brzmienie w repertuarze chorałów i utworów religijnych Ukrainy.   Zebrał zasłużony aplauz zarówno z racji samego przybycia na jubileusz, jak również duchowej interpretacji utworów.

Obchodzący swój „perłowy”jubileusz – Chór Śpiewaczy Miasta Humenne zaprezentował się w doskonale dobranym i przygotowanym repertuarze aranżacji współczesnych kompozytorów : Forda Simmsa, Andy Becka, Leonarda Cohena, Karla Jenkinsa i Paula Baslera. Z wykorzystaniem akompaniamentu wystąpili także soliści chóru.  Pod kierownictwem Nadzieżdy Spisakovej zebrał również gromkie owacje.

 

Kolejnym wykonawcą był dziewczęcy chór śpiewaczy „Young Voices”, działający w Humennem od 2017 roku. Grupa 21 niezwykle utalentowanych dziewcząt przedstawiła trzy wymagającego aranżacje Antotnio Lottiego, Oli Gjelo i Charlotte Bothy. Młodzież potwierdziła opinię licznie nagradzanego chóru, wizytówki miasta Humenne.

Nasze Echo, jako gość koncertu wystąpiło na jego zakończenie.

Przedstawiliśmy łącznie 8 utworów o tematyce sakralnej, a występ zakończył utwór „I’m gonna ride” z partiami solowymi naszej dyrygentki, Marioli. Zebraliśmy sporo gratulacji i bram, a sam występ przypadł do gustu zgromadzonych widzów. Po koncercie udaliśmy się do wysokiej klasy hotelu ALIBABA, jednego ze sponsorów wydarzenia, miejsca naszego noclegu gdzie odbyła się dalsza część jubileuszowej gali naszych przyjaciół z Humennego.

Pani dyrygent, podobnie jak pozostali goście otrzymała pamiątkową statuetkę, a my jako zespół przekazaliśmy przygotowane upominki z akcentem naszego ‘miasta szkła”.

Wspólny śpiew, tańce oraz dobre winko umiliły nam dalszy przebieg, tego niezwykle radosnego wieczoru. Wysoki standard hotelu sprawił, ze noc minęła szybko i wygodnie,

a w sobotę, po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie renesansowego kasztelu – muzeum regionu Vihorlat. Dwie i pół godzinne podziwianie eksponatów i zabytków kasztelu zakończyliśmy odśpiewaniem „Alleluja” Younga na dziedzińcu muzeum.   

Pobyt w Humennem zakończył smaczny obiad oraz pożegnanie z naszymi gospodarzami. A w przyszłym roku czas na rewizytę w Krośnie.

Dziękujemy naszemu przewoźnikowi BPT ARKA za profesjonalną i miłą obsługę p. kierowcy, Mariusza.