Srebrny dyplom Echa podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek                                                                               

     Udział w silnie obsadzonym i ocenianym festiwalu stanowił pierwszy cel artystyczny naszego chóru w 2019 roku. Przygotowania rozpoczęliśmy od początku grudnia, gdyż czekało nas kilka występów z repertuarem kolędowym. Wtedy też wpłynęło zaproszenie do udziału w VI już edycji festiwalu. Liczne choroby i przeziębienia, a także problemy zdrowotne nie sprzyjały naszym planom. Jednakże 21 grudnie opłaciliśmy akredytacje zespołu i przesłaliśmy nasze zgłoszenie.

Wyjazd na Słowację i udział w przeglądzie kolęd w Preszowie w przeddzień wigilii zabrał sporo czasu i sił. Był niezwykle prestiżowy a repertuar rozjeżdżał się z założonym na organizowany przez nas IXX Euroregionalny Koncert Kolęd jak również sam Festiwal w Rzeszowie.

    Dobrym przetarciem były zarówno koncerty w krośnieńskim hospicjum, występ w Galerii Vivo oraz udział zespołu w koncercie kolęd 12.01.2019 r. Po tym koncercie rozpoczęliśmy bezpośrednie przygotowania do wyjazdu i udziału.

Sanktuarium Św. Jana Pawła II było miejscem XIX - Euroregionalnego Koncertu Kolęd: „SOLI DEO GLORIA”

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęliśmy jeszcze w czerwcu 2018, kiedy to w trakcie festiwalu Cantate Deo zaprosiliśmy do udziału oraz zaproponowaliśmy współpracę artystyczną chórowi Divino Amore ze Lwowa, zwycięzcę tego festiwalu. W czasie naszego pobytu wakacyjnego w Basnkiej Stiavnicy udało nam się zaprosić kolejnego uczestnika męski chór górników kopalni złota –Stiavnican. Równocześnie pomyśleliśmy o zespole dziecięco-młodzieżowym i wybór padł na chór Kamerton działający przy Szkole Podstawowej w Haczowie. Od początku grudnia rozpoczęliśmy prace nad nagłośnieniem wydarzenia w lokalnych mediach. Popłynęły zapowiedzi, zaproszenia, plakaty i  ogłoszenia. Nagłośnieniu koncertu służyły występy gospodarzy – chóru Echo w Galerii Vivo,  w Krośnie Polance, Hospicjum oraz wywiad z dyrygentem M. Rybczak w Radio Fara i zaangażowanie zespołu w Orszak Trzech Króli

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krosna – Pan Piotr Przytocki, a patronat medialny nad koncertem objęły: Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej – Radio FARA, Polskie Radio Rzeszów oraz Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” .

      Od dwóch lat na zaproszenie ks. Dyrektora krośnieńskiego Hospicjum nasz chór włącza się w spotkanie wigilijne dla pensjonariuszy Hospicjum oraz samotnych i potrzebujących z terenu Miasta i Gminy Krosno. w tym roku uczestniczyło w nim około 150 osób. Szczególnym gościem spotkania wigilijnego był ks. bp Stanisław Jamrozek. Śpiewanie znanych pastorałek i kolęd, podzielenie się opłatkiem z uczestnikami spotkania wprowadziło w  piękny bożonarodzeniowy czas.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny i niezwykły czas. Z tej okazji mieliśmy okazję na wspólne śpiewanie kolęd w VIVO! Krosno. 29 grudnia klienci Vivo mieli okazję zrobić sobie przerwę w zakupach i posłuchać pięknych kolęd w wykonaniu naszego chóru. Towarzyszyli nam muzycy Antoni Tełewiak - piano i Wojciechem Posadzki - saksofon. Do wspólnego śpiewu dołączyli widzowie tworząc magiczny klimat i ciepłą atmosferę.

PIĘKNEJ, DUMNEJ I NIEZŁOMNEJ.

 

    Marszałek Piłsudski powiedział przed laty: „Ten, kto nie szanuje, nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani ma prawo do przyszłości.”

Polska pieśń patriotyczna wyrosła na swoistym, tragicznym gruncie historii. Zawiera zarówno uczucie nieujarzmionej tęsknoty za wolnością, idee romantyczne, a także zwykły patriotyzm pokoleń Polaków mających w pamięci wielkie karty historii umiłowanej Ojczyzny. Jej treść stanowią piękne utwory z głębokim przesłaniem. Powstała w wyniku 123 lat zaborów, poprzez okres niemieckiej i sowieckiej okupacji oraz dominacji komunizmu do 1989 r.

Jest pewnym fenomenem, będąc zarówno manifestem wolności i impulsem do walki z wrogiem, inspiracją pokoleń żołnierzy i konspiratorów. Była obecna podczas walki zbrojnej i na manifestacjach patriotycznych, rozbrzmiewała w podziemnych drukarniach oraz podczas mszy za Ojczyznę.

Jej twórcami były zarówno osoby świeckie, jak i duchowne, wykształceni pisarze i prosty lud, elity arystokracji i szeregowi żołnierze. Wielu autorów nie dożyło czasów, gdy ich pieśni stały się popularne.

Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na tę formę świętowania 100-lecia Niepodległości nasz chór zaangażował się w podjęcie inicjatyw organizacji koncertów patriotycznych.

 W niedzielę 14 października wzięliśmy udział w projekcie „Czas dla Niepodległej” zorganizowanym przez parafię oraz Szkołę Podstawową w Kopytowej. Po oprawie Mszy Świętej, zaprezentowaliśmy piękny koncert, wykonując kilkanaście pieśni patriotycznych z okresu walki o niepodległość, pieśni żołnierskie oraz współczesne.

Obydwa występy spotkały się z ciepłym odbiorem uczestników uroczystości, a pod ręką naszej pani dyrygent doskonale brzmiał potężny chór mieszany złożony z chórzystów oraz widowni.