Już po raz dziewiętnasty, w Sanktuarium Matki Bożej Murkowej - Obrończyni Wiary odbył się koncert, zorganizowany w dniach obchodów Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja. Dodatkowym smaczkiem była 200-tna rocznicę urodzin Stanisław Moniuszki, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu i Ojca „polskiej opery narodowej”, a zarazem autora pieśni, wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Organizatorzy tego wydarzenia - Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Chór mieszany „Echo” oraz Ojcowie Franciszkanie zaprosili nauczycieli i uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krośnie. Koncert otworzył średniowieczny hymn „Gaude, Mater Polonia”.

W niedzielę kończącą oktawę Wielkanocy - Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Kościele p.w. Wawrzyńca w Rymanowie odbył się po raz 7 Koncert Pieśni Wielkanocnych, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Wydarzenie rozpoczęło się wspólną Eucharystią, podczas której wspólnie z pozostałymi uczestnikami zadbaliśmy o oprawę muzyczną liturgii. Podczas koncertu zaprezentowane zostały pieśni eucharystyczne i wielkanocne. W tegorocznym koncercie usłyszeliśmy wykonania Chóru Mieszanego Sokół z Frysztaka (dyrygent Magdalena Wiśniewska) oraz Chóru „Koloryt” z Rymanowa (dyrygent Iwona Tylka). W naszym wykonaniu usłyszeć można było: Spirit of God, Bóg jest miłością, Otche nash i Regina Coeli. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń „Zwycięzca śmierci”. Wypływający z serca wykonawców piękny śpiew chwalił Zmartwychwstałego Pana.

 

 

Sanktuarium Św. Jana Pawła II było miejscem XIX - Euroregionalnego Koncertu Kolęd: „SOLI DEO GLORIA”

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęliśmy jeszcze w czerwcu 2018, kiedy to w trakcie festiwalu Cantate Deo zaprosiliśmy do udziału oraz zaproponowaliśmy współpracę artystyczną chórowi Divino Amore ze Lwowa, zwycięzcę tego festiwalu. W czasie naszego pobytu wakacyjnego w Basnkiej Stiavnicy udało nam się zaprosić kolejnego uczestnika męski chór górników kopalni złota –Stiavnican. Równocześnie pomyśleliśmy o zespole dziecięco-młodzieżowym i wybór padł na chór Kamerton działający przy Szkole Podstawowej w Haczowie. Od początku grudnia rozpoczęliśmy prace nad nagłośnieniem wydarzenia w lokalnych mediach. Popłynęły zapowiedzi, zaproszenia, plakaty i  ogłoszenia. Nagłośnieniu koncertu służyły występy gospodarzy – chóru Echo w Galerii Vivo,  w Krośnie Polance, Hospicjum oraz wywiad z dyrygentem M. Rybczak w Radio Fara i zaangażowanie zespołu w Orszak Trzech Króli

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krosna – Pan Piotr Przytocki, a patronat medialny nad koncertem objęły: Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej – Radio FARA, Polskie Radio Rzeszów oraz Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” .

Srebrny dyplom Echa podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek                                                                               

     Udział w silnie obsadzonym i ocenianym festiwalu stanowił pierwszy cel artystyczny naszego chóru w 2019 roku. Przygotowania rozpoczęliśmy od początku grudnia, gdyż czekało nas kilka występów z repertuarem kolędowym. Wtedy też wpłynęło zaproszenie do udziału w VI już edycji festiwalu. Liczne choroby i przeziębienia, a także problemy zdrowotne nie sprzyjały naszym planom. Jednakże 21 grudnie opłaciliśmy akredytacje zespołu i przesłaliśmy nasze zgłoszenie.

Wyjazd na Słowację i udział w przeglądzie kolęd w Preszowie w przeddzień wigilii zabrał sporo czasu i sił. Był niezwykle prestiżowy a repertuar rozjeżdżał się z założonym na organizowany przez nas IXX Euroregionalny Koncert Kolęd jak również sam Festiwal w Rzeszowie.

    Dobrym przetarciem były zarówno koncerty w krośnieńskim hospicjum, występ w Galerii Vivo oraz udział zespołu w koncercie kolęd 12.01.2019 r. Po tym koncercie rozpoczęliśmy bezpośrednie przygotowania do wyjazdu i udziału.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny i niezwykły czas. Z tej okazji mieliśmy okazję na wspólne śpiewanie kolęd w VIVO! Krosno. 29 grudnia klienci Vivo mieli okazję zrobić sobie przerwę w zakupach i posłuchać pięknych kolęd w wykonaniu naszego chóru. Towarzyszyli nam muzycy Antoni Tełewiak - piano i Wojciechem Posadzki - saksofon. Do wspólnego śpiewu dołączyli widzowie tworząc magiczny klimat i ciepłą atmosferę.