W cieniu krzyża rozpoznajemy naszą wartość.
Naszym bliskim, przyjaciołom, sympatykom i mocodawcom -
życzymy doświadczenia daru wolności w Zmartwychwstałym.
Bez lęku i smutku ale dla miłości, dobra i służby.
"Oto dzień, który Pan uczynił"

         Początek kwietnia był niezwykle wyczekiwanym czasem dla wielu chórów i orkiestr     z naszego województwa, w tym dla członków naszego chóru, który zgłosili akces uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu – projekcie w formie trasy koncertowej pod nazwą „Podkarpacie – Śladami św. Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki” organizowanym przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Rzeszowie.

         Trasa koncertowa podkarpackich zespołów upamiętniała 20 rocznicę śmierci Papieża Polaka i wiodła uczestników śladami miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II poprzez Czechy, Włochy, Watykan i Austrię. W projekcie wzięło udział 650 osób, w tym 32 chóry i 9 orkiestr z Podkarpacia, które wyruszyły w trasę prezentując polską muzykę nawiązującą do życia i nauki Wielkiego Polaka. Połączone zespoły podczas swoich koncertów wykonały utwory specjalnie skomponowane na tę okazję: „Mszę Podkarpacką” i „Stabat Mater” Dominika Lasoty, pieśń „Totus Tuus” Sebastiana Szymańskiego do słów Papieża Polaka oraz „Hymn do błogosławionej rodziny Ulmów”autorstwa Marty Strącel i Tomasza Piątka. Podczas koncertów zabrzmiały również polskie pieśni narodowe, religijne oraz okolicznościowe charakterystyczne dla Polski. Pomysłodawczynią projektu i kierownikiem artystycznym była dr. hab. Anna Marek – Kamińska profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

         Program trasy koncertowej obejmował takie miejsca, jak Czechy z koncertem i mszą św. w Katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, Włochy - koncert i mszę świętą w Bazylice św. Antoniego w Padwie oraz koncert i mszę św. w Bazylice św. Pawła za Murami. W Watykanie uczestnictwo w mszy św. na Placu Świętego Piotra oraz koncert, a w Asyżu mszę św. i koncert w Bazylice Najświętszej Marii Panny od Aniołów. Zwieńczeniem trasy koncertowej była msza św. i koncert w Kościele św. Wawrzyńca w Gleisdorfie w Austrii.

         Pobyt w Ołomuńcu to dopiero początek… Piękny początek naszej muzycznej podróży. Pierwsze emocje, skupienie, wyjątkowa atmosfera porannego koncertu i mszy świętej w murach katedry św. Wacława, wśród rodaków i zaproszonych gości, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał hymn na Jubileusz 2025 r. „Pielgrzymi nadziei”. Tutaj zrobiliśmy pierwsze pamiątkowe zdjęcia…

         Ale czas wyruszyć do Italii. Trasa wiodła przez górzyste alpejskie tereny Austrii do Włoch, a dokładnie do Padwy, gdzie czekała już na nas Bazylika św. Antoniego. Msza św. i koncert w tym miejscu to niezwykłe emocje, wzruszenia i uniesienia podczas śpiewania fragmentów „Mszy Podkarpackiej” – „Angus Dei” oraz utworu „Totus Tuus”. To obecność Polonii, jej przedstawicieli, którzy przemawiali do nas ze wzruszeniem i wdzięcznością, za to, że niesiemy wiarę, emocje i polskość, a to wszystko za sprawą piękna wykonywanych utworów poruszających najczulsze struny.

W sobotni wieczór 18 stycznia 2025 r. na zaproszenie Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój p. Grzegorza Nieradki oraz Centrum Kultury i czytelnictwa w Iwoniczu Zdroju wzięliśmy udział w Noworocznym Koncercie Charytatywnym w Lubatowej.
Koncert poświęcony był pomocy Lence Krupie– mieszkanki gminy Iwonicz Zdrój, która walczy z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Wydarzeniu poświęcenie, świeżo oddanego po remoncie budynku Domu Ludowego. Nasz chór z właściwym sobie profesjonalizmem zaprezentował ponad godzinny koncert kolęd. Program występu, prowadzonego przez kol. M. Kasprzyk obejmował łącznie 17 kolęd i pastorałek z wokalizą A. Sochy, M. Kasprzyk, J. Gancarz i A. Zych. Część utworów wykonaliśmy z akompaniamentem kol. E. Osmanowej przy wsparciu grającego na cajonie Kuby Rybczaka, syna p. dyrygent.

W dobrej akustyce sceny Domu Ludowego oraz doskonałej grze świateł , pięknie prezentowały się „cekiny” naszych pań. Urozmaicony, przygotowany przez naszą Mariolę program był wielokrotnie nagradzany gromkimi brawami, a ona sama wchodziła w interakcję z widownią, tworząc unikalne dwustuosobowe brzmienie.

W drugiej części koncert wystąpił Zespół Ludowy  Lubatowianie, ukazując własną aranżację kolęd i ludowych melodii.

A na nas po koncercie czekały regionalne smakołyki: przepyszny żurek i smakowite ciasta. 

Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie oraz Województwo Podkarpackie zapraszają na wyjątkowe wydarzenia w ramach projektu:
???? Podkarpacie śladami Jana Pawła II — wśród tradycji, kultury i muzyki????
W dniach 3–8 kwietnia 2025 połączone chóry i orkiestry dęte z Podkarpacia wystąpią podczas uroczystych Mszy Świętych i koncertów w Czechach, we Włoszech, w Watykanie i Austrii ????????????????????????????????
???? Wystąpią:
32 chóry w tym przedstawiciele naszego chóru Echo i 9 orkiestr dętych z województwa podkarpackiego
Dyrygent: Anna Marek- Kamińska
???? Organy: Jarosław Pelc
???? Kapelmistrz: Krzysztof Ogorzelec
???? W programie:
???? Msza Podkarpacka– Dominika Lasota
???? Totus Tuus – Sebastian Szymański (do słów Jana Pawła II)
???? Hymn do Błogosławionej Rodziny Ulmów – Marta Stącel i Tomasz Piątek + utwory inspirowane nauczaniem Jana Pawła II oraz polską tradycją i kulturą
???? Harmonogram koncertów:
???? 3.04 – Ołomuniec (Czechy), Katedra św. Wacława – godz. 8:30
???? 4.04 – Padwa (Włochy), Bazylika św. Antoniego – godz. 11:00
???? 5.04 – Rzym (Włochy), Bazylika św. Pawła za Murami – godz. 10:00
???? 6.04 – Watykan, Plac św. Piotra – godz. 10:30
???? 7.04 – Asyż (Włochy), Bazylika NMP od Aniołów – godz. 9:00
???? 8.04 – Gleisdorf (Austria), Kościół św. Wawrzyńca – godz. 12:00
To będzie niezwykła podróż przez Europę z muzyką, wiarą i tradycją Podkarpacia ❤️
Śledźcie nas i bądźcie z nami duchem!
✨