Najbliższe koncerty

Osiągnięcia

img065.jpg img066.jpg

Nagrody

nagroda1.jpg nagroda3.jpg

PIĘKNEJ, DUMNEJ I NIEZŁOMNEJ.

 

    Marszałek Piłsudski powiedział przed laty: „Ten, kto nie szanuje, nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani ma prawo do przyszłości.”

Polska pieśń patriotyczna wyrosła na swoistym, tragicznym gruncie historii. Zawiera zarówno uczucie nieujarzmionej tęsknoty za wolnością, idee romantyczne, a także zwykły patriotyzm pokoleń Polaków mających w pamięci wielkie karty historii umiłowanej Ojczyzny. Jej treść stanowią piękne utwory z głębokim przesłaniem. Powstała w wyniku 123 lat zaborów, poprzez okres niemieckiej i sowieckiej okupacji oraz dominacji komunizmu do 1989 r.

Jest pewnym fenomenem, będąc zarówno manifestem wolności i impulsem do walki z wrogiem, inspiracją pokoleń żołnierzy i konspiratorów. Była obecna podczas walki zbrojnej i na manifestacjach patriotycznych, rozbrzmiewała w podziemnych drukarniach oraz podczas mszy za Ojczyznę.

Jej twórcami były zarówno osoby świeckie, jak i duchowne, wykształceni pisarze i prosty lud, elity arystokracji i szeregowi żołnierze. Wielu autorów nie dożyło czasów, gdy ich pieśni stały się popularne.

Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na tę formę świętowania 100-lecia Niepodległości nasz chór zaangażował się w podjęcie inicjatyw organizacji koncertów patriotycznych.

 W niedzielę 14 października wzięliśmy udział w projekcie „Czas dla Niepodległej” zorganizowanym przez parafię oraz Szkołę Podstawową w Kopytowej. Po oprawie Mszy Świętej, zaprezentowaliśmy piękny koncert, wykonując kilkanaście pieśni patriotycznych z okresu walki o niepodległość, pieśni żołnierskie oraz współczesne.

Obydwa występy spotkały się z ciepłym odbiorem uczestników uroczystości, a pod ręką naszej pani dyrygent doskonale brzmiał potężny chór mieszany złożony z chórzystów oraz widowni.

 

Kolejnym występem był koncert pieśni patriotycznych w Sali Domu Ludowego w Polance, w dniu 10 listopada 2018 r. Organizatorem całej uroczystości była Rady Dzielnicy Krosno – Polanka.

Nasz koncert z udziałem Zarządu i Rady Miasta oraz mieszkańców zawierał bogaty repertuar pieśni niepodległościowych. Partie solowe wykonali: Julia Rybczak (premiera „Uwierz Polsko”), Agnieszka Socha oraz Tadeusz Borkowski. Wykonaliśmy również drugi, premierowy utwór autorstwa siostry naszej dyrygentki – Moniki Brewczak „Dla Niepodległej szli”. Akompaniował Antoni Tełewiak, a cały program chóralny opracowała kierująca nami Mariola Rybczak. Występ był pamiętnym debiutem w naszych szeregach, dwóch nowych kolegów Edwarda i Roberta oraz koleżanki Bernadety.

Kulminacyjnym punktem obchodów 100. rocznicy był Wieczór Pieśni i Melodii Patriotycznych „Tu jest moja Ojczyzna” na scenie RCKP w Krośnie, zorganizowany tradycyjnie pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna p. Piotra Przytockiego.

W tym roku zaprosiliśmy do udziału sopranistkę – p. Natalię Cieślachowską – Trojnar. Po raz pierwszy na takim koncercie pojawiła się również Grupa Baletowa pracująca pod okiem Moniki Wagi przy RCKP oraz Miejską Górniczą Orkiestrę Dętą pod batutąWiesława Wojnara.

Bogaty program zawierał łącznie 26 pozycji i był barwnie prowadzony przez konferansjera – Stanisława Jagiełło. Koncert rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Hymnu oraz „Roty”, a kolejno sceną zawładnęły dzieci z zespołu baletowego oraz  Kubuś i Julia Rybczak, dzieci naszej dyrygentki, wykonując „Orlątko” i „Uwierz Polsko”.  Orkiestra przygotowała okolicznościową wiązankę pieśni żołnierskich i wykonała wspólnie trzy pieśni z chórem.

Wielki aplauz u publiczności wywołał występ naszego gościa. Wspaniale wybrzmiały m.in. pieśni  „Powrócisz tu”, „Żeby Polska była Polską” oraz „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Występ naszego zespołu był również na wysokim poziomie. Dobrze dobrany repertuar, harmonijne brzmienie w głosach oraz współpraca z dyrygującą Mariolą, dały finalnie miły dla ucha efekt.

Jubileuszowa prezentacja multimedialna przygotowana przez Laurę Wilusz-Niemczyk stanowiła doskonałe tło do występu  artystów oraz aktywnego śpiewu zgromadzonej po brzegi publiczności.

Przy fortepianie zasiadł nasz niezawodny Antoni Tełewiak. 

Koncert zakończyły dwa przepiękne utwory „ Niepodległa, niepokorna” z solówką Agnieszki Sochy oraz „Póki Polska żyje w nas” z partiami solowymi Natalii Cieślachowskiej – Trojnar i Andrzeja Bartosika.

Gromkie brawa oraz bis zakończył niezwykle piękny czas świętowania niepodległości. Ten wieczór na długo pozostanie w pamięci chórzystów.

Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem Fundacji Paderewskiego, przy pomocy sponsorów: Grupy Dealerskiej Glob Cars oraz Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie. Patronat medialny oraz transmisję online przeprowadziło diecezjalne Radio „Fara”. 

 https://www.youtube.com/watch?v=yTdF7VhAUwc&t=63s

 

 

A.  Bartosik