Najbliższe koncerty

No events to display

Osiągnięcia

img065.jpg img066.jpg

Nagrody

nagroda3.jpg nagroda1.jpg

Okres Bożonarodzeniowo- noworoczny obfituje tradycyjnie w liczne wydarzenia kulturalne, upamiętniające tematykę Narodzin Jezusa Chrystusa. Zwyczaj kolędowania datuje się już od przełomu XIII i XIV wieku. Nasz zespół od wielu lat przygotowuje specjalny repertuar kolędowy, uczestnicząc w wielu lokalnych i międzynarodowych imprezach, przeglądach i koncertach.

W Święto Trzech Króli wzięliśmy udział o oprawie muzycznej Orszaku Trzech Króli, którego trasa wiodła z Sanktuarium Św. Jana Pawła II do rynku naszego miasta. Prowadzeni przez Trzech Króli i Świętą Rodzinę, przy akompaniamencie gitar i instrumentów perkusyjnych, przy pięknej styczniowej aurze animowaliśmy muzycznie „historię o narodzeniu Pańskim” w uroczystym i barwnym przemarszu licznie zebranych mieszkańców naszego miasta.

Rodzinne kolędowanie oraz uroczysty przemarsz do Domu Ludowego w Krośnie Polance miał miejsce 7 stycznia. Nasz chór na zaproszenie parafii Matki Bożej Królowej Polski wziął udział we mszy świętej z udziałem zaproszonego Chóru Legato ze Szczepańcowej. Śpiew kolęd towarzyszył nam w przemarszu do Lokalnego Centrum Aktywności. Tam też wśród przepysznych wypieków ciast i gorącego dania oraz napojów rozpoczęło się  wspólne kolędowanie. Schola Małe Siloe, nasze Echo i Chór Legato wystąpiły z przygotowanym programem kolęd. a następnie ruszyli ze śpiewem licznie zebrani mieszkańcy dzielnicy. Całe wydarzenia prowadziła z właściwym sobie wdziękiem, niezawodna prezesa Agnieszka Socha.

 Generalną próbą przed głównym celem artystycznych chóru tego okresu – Euroregionalnym Koncertem Kolęd była oprawa Mszy  Świętej w Klasztorze OO Franciszkanów w intencji zmarłej koleżanki, Zofii Wójtowicz. W jej trakcie wykonaliśmy cztery kolędy w częściach stałych, psalm i aklamację, a po jej zakończeniu krótki koncert.

 Sam Euroregionalny Koncert Kolęd „Soli Deo Gloria” odbył się już po raz dwudziesty drugi. Był on dla nas wielkim wyzwaniem, gdyż w tym roku zaprosiliśmy do udziału aż pięć chórów : z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

W kolejności wystąpiły :

- Chór Dorosły Klubu Kultury im. H. Sienkiewicza z Energodaru (Ukraina),

- Chór Kameralny Domu Kultury z Sárospataku (Węgry),

- Chór Kameralny „Sonores” z Sanoka,

- Chór Dziewczęcy i Młodzieżowy „Ozvena” – z Vranova nad Topľou (Słowacja),

 oraz nasze krośnieńskie Echo.

 

Piękna wiosenna pogoda oraz dobre nagłośnienie wydarzenia sprawiły, że XXII edycja odbyła się w prawdziwie rodzinnej atmosferze, przy komplecie zebranej publiczności. Koncert w profesjonalny i ciepły sposób prowadziła Aleksandra Dućka wprowadzając widownię w klimat Bożego Narodzenia. Chór działający przy Klubie Kultury Polskiej im. H. Sienkiewicza w Energodarze zaprezentował pięć kolęd, jedną w rodzimym języku ukraińskim oraz cztery polskie. Nasi goście wystąpili w pięknych, regionalnych polskich strojach; mamy wraz ze swoimi dziećmi, uzyskując swoim przekazem wielkie uznanie.

Urozmaiconym repertuarem popisał się zaprzyjaźniony z nami Chór Kameralny Domu Kultury z węgierskiego Sarospataku. Istniejący ponad 50 lat zespół wykonał w języku węgierskim pięć świątecznych kolęd, wyrażających radość z przyjścia na świat Dzieciątka Jezus.

Kolejny gość naszego przeglądu, obchodzący swe dziesięciolecie działalności Chór Kameralny SONORES z Sanoka zaprezentował pięć rzadko znanych kolęd i pastorałek z akompaniamentem. Zespołem dyrygowała utytułowana kompozytorka i dyrygentka - Monika Brewczak, siostra naszej pani dyrygent Marioli. Wykonawcom towarzyszyły gromkie brawa publiczności.

Jako przedostatni wystąpił chór Ozvena z Vranova nad Topľou czyli „słowackie Echo”.  Nasze kontakty datują się zaledwie od pięciu miesięcy, od wspólnych występów na festiwalu chórów w Zvoleniu. Jej dyrygent - Vilma Krauspeová przygotowała niezwykle ambitny i misternie wykonany program z rozdziałem na sekcję dziewczęcą, młodzieżową oraz całego zespołu. Ten niezwykle utytułowany zespół wystąpił przy akompaniamencie pianina oraz akordeonu i swym przekazem i wyrazem artystycznym skradł serca wielu widzów. W ich repertuarze znalazły się pieśni w języku słowackim, polskim ,staroruskim i angielskim.

Zamykające ponad dwugodzinny koncert, nasze Echo wykonało pięć dynamicznych polskich kolęd i pastorałek, z czego po raz pierwszy „Anieli w niebie śpiewają”. Występ miał miejsce w pięknych strojach jubileuszowych i cieszył się również ciepłym przyjęciem.

Niezwykły był też finał koncertu w wykonaniu ponad 170 artystów pod batutą naszej niezawodnej  dyrygentki Marioli Rybczak. W szczelnie wypełnionej świątyni, niezwykle uroczyście i potężnie zabrzmiały strofy tytułowego dla EKC kanonu „Soli Deo” jak również z akompaniamentem organów – „Adeste Fideles.

W atmosferze braw dla wykonawców - popłynęły podziękowania dla patrona przeglądu p. prezydenta Piotra Przytockiego, fundatora pięknych, okolicznościowych statuetek i pamiątek – naszego stałego mecenasa koncertu. Podobne wyrazy wdzięczności zebrał ks. prałat Jan Bielec, gospodarz Sanktuarium, wspierający kolejną edycję swoją gościnnością oraz materialnie. Podziękowania  otrzymały Piekarnia Krukierek oraz Piekarnia Kopacz oraz nagłaśniający koncert p. Damian Wyderka i prowadząca p. Ola.

Kolędowanie przeniosło się na drugą część koncertu do Domu Ludowego w Polance. W radosnej atmosferze przedstawiciele chórów wykonywali piękne utwory bożonarodzeniowe, był czas na dobre jedzonko, na degustację przywiezionego z naszej, majowej wizyty do Saropataku winka oraz pysznych wypieków domowych ciast naszych chórzystów i ich rodzin.

 Na zakończenie pobytu w Krośnie, nasi goście dokonali muzycznej oprawy w Kościołach OO Franciszkanów oraz NMP Królowej Polski oraz dali krótkie koncerty. Dziękujemy włodarzom wymienionych parafii za serdeczne i ciepłe przyjęcie. Pobyt chóru węgierskiego w Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzem Okręgowym oraz słowackiej młodzieży w Etnocentrum sprawił, że polubili także nasze miasto i zapowiedzieli, że chętnie tu powrócą.

Dziękujemy także Księżom Michalitom oraz restauracji Elwit  za przyjęcie gości i oprawy kulinarne ich pobytu.

Euroregionalny Koncert Kolęd był naturalną promocją naszego miasta, regionu oraz samego Echa.

A słowaccy i węgierscy chórzyści zapowiedzieli już nasze kolejne spotkania, tym razem w roli gospodarzy. Więc leć muzyko, aż do nieba bram....

https://www.youtube.com/watch?v=gfZ57iQRy9s&fbclid=IwAR0kWcXy4yghKjVxe7wvPr7vNQUjcGWrCrAJ0-AdIPIBjIyiEhKMngkqTt8